Instalacje sanitarne

Instalacje grzewcze i gazowe

Szeroki zakres usług wodno kanalizacyjnych

Wysoka jakość

Nowoczesne rozwiązania

Kolektory słoneczne, solary

Co warto wiedzieć o centralnym ogrzewaniu?

Od lat ogromną popularnością cieszy się na rynku centralne ogrzewanie, które obecnie stanowi podstawową metodę ogrzewania budynków. Oparte jest ono na wytwarzaniu energii w jednym miejscu i rozprowadzaniu jej do reszty odbiorników w całym domu lub budynku. Przed zamontowaniem tego rodzaju ogrzewania, warto jednak dowiedzieć się kilku najważniejszych rzeczy na jego temat.

 

Na ogrzewanie centralne składają się trzy elementy, do których zaliczyć można kotły, pompy cyrkulacyjne i grzejniki. Jest to zupełne przeciwieństwo starych kominków, które w dzisiejszych czasach odchodzą w niepamięć i zastępowane są właśnie takimi, nowymi rozwiązaniami. Dzięki tym trzem rzeczom możliwe jest bezproblemowe nagrzewanie każdego pomieszczenia regularnym, stałym dopływem ciepła.

 

centralne ogrzewanie

Pierwszy z elementów, czyli kocioł, pełni swoją rolę jako przedmiot podgrzewający wodę, która płynie w instalacji. Jego celem jest zrobienie tego w jak najskuteczniejszy, a zarazem najtańszy sposób. Jest to możliwe głównie dzięki wysokiej sprawności przedmiotu oraz wykorzystaniu jednego z tańszych paliw. Obecnie kotły opala się za pomocą gazu ziemnego lub oleju opałowego, jednak coraz częściej można spotkać się z opalaniem za pomocą drewna. Każdy z przedstawionych materiałów ma swoje wady i zalety, które mogą wpływać na zadowolenie z ich użycia. Dla przykładu – paliwa stałe są o wiele trudniejsze w eksploatacji, a korzystanie z nich może być kłopotliwe ze względu na regularne dokładanie paliwa. Można sobie jednak z tym poradzić poprzez poprzez zamontowanie zasobnika z podajnikiem. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku konieczne jest użycie zrębek drewna.

 

Z kolei drugi element całej instalacji, czyli pompa cyrkulacyjna, jest przedmiotem niezbędnym do ruszania całego obiegu. Instalacje grzewcze tego typu mają to do siebie, że jedna część konstrukcji powinna być odpowiedzialna za rozpoczynanie całego procesu. W tym przypadku użyta jest do tego właśnie pompa cyrkulacyjna. To dzięki niej woda przepływa przez przewody i oddaje ciepło w grzejniku, a z powrotem chłodzi się i wpływa do kotła.

 

Ostatnią częścią są grzejniki, która zostają zainstalowane w każdym pomieszczeniu w domu lub budynku. Ich rolą jest najważniejsza część całego procesu działania ogrzewania centralnego, czyli oddawanie ciepła do powietrza. Zastosowanie grzejników daje możliwość odczuwania stałej, wysokiej temperatury w każdym miejscu, dzięki czemu nie trzeba martwić się o możliwość zastania zimnej sypialni czy też salonu, podczas korzystania z ciepłej kuchni. Grzejniki mogą mieć różne formy, jednak coraz częściej można spotkać instalacje sanitarne w postaci ogrzewania podłogowego. Jest to bardzo funkcjonalne i popularne rozwiązanie.